pirmdiena, 2011. gada 17. oktobris

Kaut reizi uz Meku

Laila Brence, Karāči
"Diena" / 17-10-2011


Bērni, Uzers ar Hafsu, nepacietīgi drūzmējas pie datora, jo abi grib ekrānā redzēt tēti, kuram nu ir noskūti mati, kā apliecinājums tam, ka viņš ir veicis umru (mazo svētceļojumu). Attēls interneta kamerā izsauc bērnos pamatīgu smieklu šalti! Un kā gan ne, ja no tēva melnā, biezā matu ērkuļa nav vairs ne miņas – seju rotā bārda vien.

Vīrs ir devies uz Meku, lai veiktu hadžu (lielo svētceļojumu), kas ir katra musulmaņa pienākums kaut reizi dzīvē, ja viņi to var finansiāli un fiziski atļauties. Pretstatā mazajam svētceļojumam, jeb umrai, kuru var veikt jebkurā laikā, hadžu veic noteiktā islāma lunārā kalendāra mēnesī. Uz hadža laiku, Mekā kopā sanāk musulmaņu svētceļnieku no visiem zemeslodes nostūriem. Katrs ir atstājis savas mājas, lai vienotā Dievlūdzēju straumē izpildītu senos rituālus, kas atbrīvos no grēku nastas un garīgi atjaunos dvēseli.

Daļa Pakistānas svētceļnieku jau ir Mekā, kamēr citi tur ieradīsies tikai pavisam īsi pirms hadža sākuma. Pakistānas valdība un ceļojumu aģentūras piedāvā pakistāniešiem dažādas hadža paketes, kuru cenu nosaka ceļojuma ilgums un Mekā nodrošinātais komforta līmenis. Lai gan pats hadžs ilgst mazāk nekā nedēļu, vīrs izvēlējās vienu no ilgākajām paketēm – uz četrdesmit dienām. Pārējā laikā, viņš veiks mazo svētceļojumu, nodosies personiskām lūgšanām un Dieva pielūgsmei, kā arī apskatīs vēsturiskas vietas Saūdu Arābijā. Svētceļojums ir arī ideāls laiks, lai izrautos no ikdienas rutīnas, izvērtētu līdz šim dzīvē sasniegto un nospraustu mērķus nākotnei.

Gatavošanās svētceļojumam sākās jau mēnesi pirms došanās ceļā. Kopā ar citiem viņa grupas svētceļniekiem, vīrs katru nedēļas nogali gāja uz kursiem, kuros mācījās, kā pareizi veikt nepieciešamos rituālus un kas vēl svētceļojuma laikā ir jāievēro. Nācās apmeklēt arī ārstu, lai saņemtu prasītās potes un īpašas receptes zālēm, kuras vīrs lieto, jo bez receptēm tās līdzi ņemt nav atļauts. Tāpat bija jāsarūpē arī līdzi ņemamie apģērbi visām četrdesmit dienām, jo drēbju mazgāšanas pakalpojumi Mekā esot dārgāki, nekā jauna apģērba iegāde Pakistānā! Visa mēneša garumā, vīrs bija saplānojis laiku arī radu apciemošanai, lai pirms došanās ceļā personīgi no viņiem atvadītos.

Ceļojumu aģentūra nodrošina svētceļniekus ne tikai ar vajadzīgo informāciju, bet arī ar svētceļojumam nepieciešamajām lietām: mugursoma, soma apaviem, maciņš dokumentiem un biļetēm, termoss ūdenim, lūgšanu grāmatiņas un svētceļojuma rituālu literatūra, kabatas formāta Korāns un ihrāms vīriešiem. Ihrāms ir īpašs apģērbs, ko visi svētceļnieki vīrieši nēsā hadža laikā – tas sastāv no diviem baltiem, nešūtiem audekla gabaliem, kurus svētceļnieki aptin sev apkārt. Fakts, ka visi svētceļnieki ir tērpti vienādi, nojauc sociālo slāņu barjeras – visi ir Dieva priekšā vienādi, visi ir ieradušies Mekā ar mērķi pielūgt vienīgo Dievu. Bez visas citas bagāžas, vīrs līdzi uz Meku aizveda arī vairākas lapas ar aizlūgumu lūgumiem no radiem un draugiem - Mekā lūgšanām ir lielāks spēks.

Hadžam tuvojoties, visas Pakistānas lidostas ir svētceļnieku pilnas. Aviokompānijas organizē īpašus reisus daudzo svētceļnieku transportēšanai. Pat pases pārbaudes punktos tiek veidotas īpašas svētceļnieku rindas. PIA(Pakistānas starptautiskā aviolīnija) vien ik dienas veic desmit svētceļnieku reisus no septiņām lielākajām valsts pilsētām, atvēlot tikai svētceļnieku reisiem septiņas lidmašīnas un kopumā plānojot transportēt 109,000 pakistāniešu svētceļnieku.